Skip links

Z WIKINGAMI NA UAM

Wikingowie są wśród nas – od takich słów rozpoczęła się przygoda uczniów klasy 6b i 6c w Collegium Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Fantastyczny spektakl teatralny przygotowany przez studentów i pracowników Katedry Skandynawistyki wprowadził tajemniczy nastrój pradawnych wierzeń, mitologii i obyczajów skandynawskich.
W taki oto sposób studenci i pracownicy naukowi UAM uczcili Norweski Dzień Konstytucji – 17 maja – wielkie święto narodowe Norwegów.

 

Świetna lekcja kultury i języka norweskiego pokazała jak ciekawe i potrzebne są studia w zakresie filologii norweskiej, duńskiej czy szwedzkiej. Odsłoniła tajniki run – pisma wikingów – oraz kamieni runicznych, które do dzisiaj są milczącym świadkiem niesamowitej historii krajów skandynawskich.

Dzięki temu nasi uczniowie mogli odszyfrować sekrety zawarte w popularnym „Bluetooth” – związane z wielkim średniowiecznym królem Haraldem Sinozębym.

 

Crème de la crème stanowiła lekcja biblioteczna z Wisławą Szymborską. To była prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni. Naszych uczniów zafascynowała ultra nowoczesna biblioteka Wydziału Neofilologii UAM, która na czterech piętrach mieści blisko pół miliona książek w ponad 100 językach z całego świata. Jednocześnie utrzymuje ona klimat i magię prawdziwej biblioteki…

 

Dziękujemy za tę nieziemską przygodę!

Skip to content