Skip links

STAR WARS in DUBLIN – Erasmus+

Trinity College  to najstarszy uniwersytet Irlandzki. Założony przez królową Elżbietę I w 1592 roku w budynkach wcześniejszego klasztoru augustianów. Współcześnie uważany jest za jeden z najbardziej elitarnych uniwersytetów w Europie.

Warto wiedzieć, że kobiety uzyskały prawo do studiowania tam dopiero w 1904 roku.

Najbardziej znaną atrakcją uczelni jest

The Long Room (Długa Sala) czyli Stara Biblioteka, która stała się inspiracją dla twórców Gwiezdnych Wojen. Zawiera około 7 milionów druków oraz znaczne ilości bezcennych rękopisów. To właśnie Archiwum Jedi z drugiej części słynnej serii do złudzenia przypomina Długą Salę z Trinity College.

Unikatem na skalę światową jest znajdujący się w The Long Room słynny manuskrypt The Book of Kells (Księga z Kells – Codex Cenannensis) pochodzący z ok. 800 roku. Jest on bogato iluminowany przez celtyckich mnichów i stanowi również jeden z najpiękniejszych iluminowanych manuskryptów średniowiecznych, jakie zachowały się do naszych czasów.

W zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej znajduje się również harfa z XV w., która stała się wzorem godła Irlandii.

Te niezwykłe zabytki dziedzictwa kulturowego Europy poznajemy dzięki szkoleniom naszych nauczycielek w stolicy Irlandii w programie Erasmus+ „Razem w Europie” finansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Skip to content