Skip links

St. ANDREW’S DAY 30 XI Erasmus+

 

St. ANDREW’S DAY 30 XI Erasmus+

Szkockie Święto Narodowe

 

Dzień św. Andrzeja, patrona Szkocji, już od XI wieku jest ważnym świętem Szkotów, a biały krzyż św. Andrzeja na błękitnej, jak niebo, fladze stał się symbolem narodowym Szkocji.

 

W zamierzchłych czasach, w IX wieku król Piktów i Szkotów Óengus II poprowadził swą armię przeciwko Anglom, ludowi germańskiemu, który najechał ich ziemię. Decydująca bitwa miała rozegrać się w pobliżu miejscowości Athelstaneford około 832 roku. W obliczu walki z potężnym wrogiem Óengus modlił się w noc poprzedzającą bitwę 29/30 listopada, przysięgając, że jeśli wygrają, ustanowi św. Andrzeja świętym patronem Szkocji.

 

W dniu bitwy białe chmury utworzyły na niebie znak krzyża na którym umęczony został święty Andrzej. Szkoci zainspirowani boską interwencją odnieśli wielkie zwycięstwo.

Óengus, zgodnie z danym słowem, ustanowił świętego Andrzeja patronem Szkocji, biały krzyż na błękitnym tle stał się symbolem jednoczącym wszystkich Szkotów, a dzień św. Andrzeja odtąd upamiętnia zwycięstwo i chwałę Szkocji. Saltire jest zatem jedną z najstarszych flag w Europie. Drugą flagą Szkocji jest Lion Rampant. W roku 1165 Wilhelm I Lew zmienił szkocki symbol z dzika na lwa. Jednocześnie królewska flaga została otoczona czerwoną ozdobną bordiurą. Lion Rampant jest flagą królewską i może być używana tylko przez członków rodziny królewskiej.

Wiele ważnych, a nie zawsze znanych faktów i legend z dziejów Europy odsłaniają i upowszechniają w Szkole Podstawowej nr 50 nauczyciele uczestniczący w szkoleniach i realizacjach programu Erasmus+ „Razem w Europie” finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content