Skip links

ŚLADAMI KRUCJATY – Erasmus+

Steinerne Brücke nazwa ta w języku niemieckim oznacza Most Kamienny. W Ratyzbonie jest to wspaniały średniowieczny most na Dunaju. Udało się to dzieło budowniczym, bo most stał się wzorem dla innych późniejszych a równie sławnych mostów – na Tamizie w Londynie i na Rodanie w Awinionie.
Stał się on bez wątpienia jednym z najbardziej znanych symboli Ratyzbony. Przeprawa powstała w latach 1135 -1146 i jest uważana za jeden z najważniejszych świeckich zabytków okresu średniowiecza w tym regionie Bawarii. Most prowadził do bawarskiej enklawy Stadtamhof i był jedną z najważniejszych przepraw przez Dunaj. To właśnie tędy przechodzili rycerze udający się na drugą i trzecią krucjatę.
Bardzo interesującym jest niewielki budynek kilka kroków od Mostu, w którym mieści się Historyczna Kuchnia z Kiełbaskami (Historische Wurstkuchl).
Budynek ten zajmował blisko tysiąc lat temu kierownik budowy kamiennego mostu. Po zakończeniu prac otworzono w nim restaurację. Dzisiejszy budynek ma prawdopodobnie około 500 lat, ale według archeologów jest tego samego rozmiaru co jego XII-wieczny poprzednik. Jego historię i architekturę zgłębiamy poprzez udział w programie Erasmus + „Razem w Europie” finansowanym przez Unię Europejską.
Skip to content