Skip links

PODRÓŻ DO WALHALLI – Erasmus+

Niedaleko Ratyzbony znajduje się Walhalla, której nazwa wywodzi się z mitologii nordyckiej. Opisana jest tam, jako „pałac poległych” – miejsce, w którym Odyn daje schronienie umarłym, godnym pić z nim przy jednym stole.
W niemieckiej Bawarii, w miejscowości Donaustauf nad Dunajem została wzniesiona Walhalla, jako późnoklasycystyczna budowla upamiętniająca sławne postaci historyczne niemieckojęzycznego kręgu kulturowego. W swym kształcie nawiązuje do marmurowej greckiej świątyni, szczególnie do Partenonu.Fundatorem jej budowy w latach 1830-1842 był król Bawarii Ludwik I (Bawarski). We wnętrzu znajdują się popiersia postaci historycznych oraz tablice pamiątkowe.
Wśród zgromadzonych posągów zobaczyć można m.in. postaci: Goethego, Schillera, Bacha, Mozarta, Niestchego, towarzyszą im boginie Walkirie.
Ciekawe, że wśród zgromadzonych tam sław nauki, sztuki, filozofii, polityki znalazł również… Mikołaj Kopernik.
Historię Walhalli poznajemy w projekcie Erasmus + „Razem w Europie”.
Skip to content