Skip links

JAK WOJTEK ZDOBYŁ MONTE CASSINO – Erasmus+

77 lat temu…

Historia Wojtka, oswojonego niedźwiedzia brunatnego, przyjaciela armii generała Władysława Andersa, jest równie niezwykła, jak historia polskich żołnierzy, którzy 18 maja 1944 roku zdobyli Monte Cassino – niemożliwe do pokonania niemieckie fortyfikacje rozlokowane wokół tego włoskiego klasztoru położonego w górach.

Niedźwiedź Wojtek dzielnie roznosił amunicję, żywność, środki opatrunkowe wśród bezlitosnych walk o otwarcie wąskiego przejścia do Rzymu i na północ Europy dla zjednoczonych wojsk alianckich. Stał się równoprawnym żołnierzem armii generała Andersa sławnym w całym świecie.

Wojtek po zakończeniu II wojny światowej trafił wraz z żołnierzami generała Andersa do Edynburga i zamieszkał w tamtejszym ZOO. Był tak ważną postacią, że dla upamiętnienia bohaterskich dokonań jego oraz polskich żołnierzy w głównym parku Edynburga postawiono im pomnik.

O historii i bohaterstwie oraz roli Polaków w walkach na wszystkich frontach II wojny światowej przypominamy w programie Erasmus+ „Razem w Europie” finansowanym ze środków Unii Europejskiej z wykorzystaniem kompetencji zdobytych na zagranicznych szkoleniach.

7

 

Skip to content