Skip links

FILIP KSIĄŻĘ EDYNBURGA – Erasmus+

Prince Philip, Duke of Edinburgh

Dzisiejszego dnia, 9 kwietnia 2021 roku, z ogromnym smutkiem żegnamy Jego Królewską Mość Filipa księcia Edynburga, męża Elżbiety II królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.

Książę Filip był potomkiem duńskich i greckich rodów królewskich. Urodził się 10 czerwca 1921 roku na greckiej wyspie Korfu jako Philip Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Za niespełna dwa miesiące skończyłby 100 lat.

Podczas II wojny światowej służył w Royal Navy na Morzu Śródziemnym oraz Pacyfiku.

W 1947 roku uzyskał obywatelstwo brytyjskie, zrzekł się wszelkich tytułów duńsko-grackich, dokonał konwersji z prawosławia na anglikanizm i po wypełnieniu wszelkich wymogów poślubił następczynię tronu brytyjskiego Elżbietę z dynastii Windsorów, córkę króla Imperium Brytyjskiego Jerzego VI.

W roku 1949 będąc oficerem brytyjskiej marynarki wojennej stacjonował na Malcie. Służbę w Royal Navy zakończył w stopniu admirała floty.

W dniu 2 czerwca 1953 jego małżonka Elżbieta została z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej posiadłości i terytoriów królową, głową Wspólnoty, obrończynią wiary.

Książę Filip wiernie stojący u boku swej małżonki był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego.

Wspólnie doczekali się czworga dzieci: Karola – następcy tronu oraz Anny, Andrzeja i Edwarda.

Filip książę Edynburga był bardzo pozytywną osobą królewskiej rodziny, miał wielki wpływ na królową Elżbietę II.

W programie Erasmus+ „Razem w Europie” pielęgnujemy pamięć o wszystkim co najważniejsze w Unii Europejskiej oraz w krajach stowarzyszonych. Dlatego tak ważna jest dla nas wszystkich również pamięć o Filipie księciu Edynburga.

Skip to content