Skip links

RATYZBONA – MIASTO RZYMIAN – Erasmus+

RATYZBONA – MIASTO RZYMIAN
Ratyzbonę słusznie nazywa się najdalej na północ wysuniętym miastem Włoch. I przez to, że została przez Rzymian założona, i dlatego, że panuje tu atmosfera Południa. Są restauracje, w których trudno jest znaleźć wolne miejsca.
Rzeka Dunaj w pierwszych wiekach po Chrystusie wyznaczała naturalną granicę Imperium Rzymskiego. Na terenie dzisiejszej Ratyzbony Rzymianie w I wieku zbudowali niewielki fort mający bronić dostępu do rzeki.
Niemal 100 lat później, podczas panowania Marka Aureliusza, na terenie dzisiejszego ratyzbońskiego starego miasta powstał nowy warowny fort Castra Regina, którego nazwa nawiązuje do znajdującej się nieopodal i wpływającej do Dunaju rzeki Regen. Właśnie od rzeki Regen pochodzi dzisiejsza niemiecka nazwa miasta – Regensburg. Fort mógł pomieścić nawet kilka tysięcy legionistów.
W pobliżu katedry, zobaczyć można pozostałości po bramie Porta Praetoria prowadzącej do fortu i skierowanej w stronę rzeki. Z samej bramy nie zostało niestety zbyt wiele, są to zaledwie dolna część wieży i fragmenty samego przejścia. Warto podkreślić, że razem z bramą Porta Nigra z Trewiru są to najstarsze pozostałości rzymskie w Niemczech wystające poza poziom gruntu.
Kończę dwutygodniowe szkolenie w Ratyzbonie organizowane w ramach programu Erasmus + „Razem w Europie” finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Nie mogę do tej pory wyjść z podziwu, że mieszkałam i przechodziłam przez ten czas obok zamieszkałych i wykorzystywanych budynków, których historia sięga średniowiecza.
Na liście UNESCO jest 1000 (!) obiektów z ratyzbońskiej starówki. Miasto nie zostało zbombardowane przez aliantów, więc nie zostało praktycznie nigdy zniszczone. Wąskimi, średniowiecznymi uliczkami przeciskają się autobusy komunikacji miejskiej. Ruch pieszych miesza się z ruchem pojazdów. Dziś to przecudne miasto jest bardzo nowoczesne, otwarte. wolne od uprzedzeń.
Skip to content