Uczniowie sprzątają świat!

Organizacja akcji: p. Patrycja Bullert

"Sprzątanie świata" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie. W 1994 roku ideę „sprzątania świata” sprowadziła do Polski Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, w trzeci weekend września.

Sprzątanie świata, to nie tylko akcje likwidacji dzikich wysypisk śmieci. "Sprzątaniom" towarzyszy cała gama innych działań: segregowanie zebranych odpadów, zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów. Organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. "Sprzątanie" angażuje i integruje społeczności lokalne.

Uczniowie naszej szkoły podstawowej rokrocznie włączają się do tej akcji. Sprzątamy tereny: wokół szkoły,  obrzeża osiedla Armii Krajowej, ulicę Wagrowską, Falistą, Kurlandzką. Imponujące są "skarby", które znajdujemy. Nasza aktywność w tym temacie nie kończy się na sprzątaniu terenu. Ukoronowaniem  naszych działań jest udział w konkursie FB serwis na "Śmieciaka" z odpadów oraz Pchli targ-drugie życie odpadów. Dochód uzyskany z tego ostatniego umożliwia nam zakup obiadów  uczniom w trudnej sytuacji finansowej.

Patrycja Bullert