Turniej Miast Partnerskich w Tenisie Stołowym

TURNIEJ MIAST PARTNERSKICH W TENISIE STOŁOWYM

RELACJA Z PRZYJAZDU DZIECI I MŁODZIEŻY Z ZAPRZYJAŹNIONYCH MIAST PARTNERSKICH W DNIACH 11-14.06.2015

W dniach 11-14.06.2015 r. w Poznaniu przebywała grupa dzieci i młodzieży z zaprzyjaźnionych miast partnerskich z Czech (Brno), Węgier (Győr), Niemiec (Hannover) oraz Słowacji (Bratysława + Ružomberok). Poznań reprezentowali zawodnicy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 50 m.in Tymoteusz Ruszel, Adam Yacoubi, Filip Skaza, Maksymilian Krumholz, Dawid Koplin. Najliczniej reprezentowaną z zagranicznych ekip była drużyna z Brna, w której składzie było aż dziecięciu młodych adeptów tenisa stołowego. Wszystkie zespoły oprócz reprezentantów Hannoveru zakwaterowane były w Camping-Hotelu na poznańskiej Malcie, Niemców ugościły Golęcin Noclegi, położone w zacisznej okolicy Lasu Golęcińskiego, blisko Jeziora Rusałka.

Pierwszego dnia – w czwartek, po przyjeździe i zakwaterowaniu wszystkich ekip odbyła się uroczysta powitalna kolacja w Campingu na Malcie. Drugiego dnia członkowie wszystkich ekip pod opieką Agnieszki Susickiej i Huberta Piotrowicza mieli okazję obejrzeć konkurs skoków przez przeszkody w VI Memoriale Macieja Frankiewicza. Główny konkurs Grand Prix był kwalifikacją do Igrzysk Olimpijskich 2016, a dodatkowo zawodnicy zdobywali w nim punkty do światowego rankingu. Wysokie premie finansowe i ugruntowana już pozycja imprezy przyciągnęła na start wielu zawodników ze światowej czołówki oraz wszystkich najlepszych polskich skoczków, co było nie lada atrakcją dla dzieci i młodzieży. Po pełnych wrażeń zawodach konnych i obiedzie młodzież udała się na trening tenisa stołowego, który odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Poznaniu, przy którym działa na co dzień Szkolny Klub Tenisa Stołowego Rataje 50 Poznań. Opiekę nad członami wszystkich zespołów sprawował Hubert Piotrowicz. Po półtoragodzinnym treningu na zagranicznych przyjaciół czekała kolejna bardzo duża atrakcja – godzina zabawy i regeneracji sił w najnowocześniejszym i największym wodnym kompleksie rekreacyjno-sportowym w Polsce, jakim są Termy Maltańskie. Z samego rana zagraniczni przyjaciele integrowali się z poznańską ekipą młodych „ping – pongistów” podczas wyścigów smoczych łodzi, które odbyły się nad Jeziorem Maltańskim. W wyścigach uczestniczyli także uczniowie poznańskich podstawówek oraz gimnazjów. Sportowe łodzie mieściły po ok. 10 osób, dobranych na zasadzie wymieszania dzieci i młodzieży z różnych krajów. Po zmaganiach nad jeziorem i obiedzie na uczestników czekał główny punkt programu, czyli Turniej Miast Partnerskich, który odbył się podobnie jak piątkowy trening, na poznańskich Ratajach. Zawody przebiegały w miłej, sportowej atmosferze, a młodzi tenisiści stołowi z naszego kraju rywalizowali jak równi z równym z zagranicznymi rówieśnikami. Dzieci i młodzież podzielono na dwie grupy: 2001-2006 oraz 1999-2000, grające osobno w kategorii chłopców i dziewczyn. Warto nadmienić, że w młodszej kategorii reprezentanci Poznania zajęli w klasyfikacji drużynowej drugie miejsce, minimalnie za zespołem z Czech i byli najliczniejszą ekipą wśród wszystkich drużyn. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki otrzymali pamiątkowe puchary, a wszyscy uczestnicy turnieju – upominki, które wręczała dyrektor wydziału sportu miasta Poznania p. Ewa Bąk.  Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali wszyscy opiekunowie, na czele ponownie z Hubertem Piotrowiczem, a o sprawny przebieg zadbali Prezes Wielkopolskiego Związku Tenisa Stołowego – Tadeusz Nowak, a także trenerki klubu SKTS Rataje 50 –Dorota Matus-Jankowiak oraz Sylwia Obst. Po turnieju młodzi tenisiści stołowi udali się w znakomitych humorach na ognisko, a następnego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu powrócili do domów.

Z przyjazdu dzieci i młodzieży z zagranicznych miast partnerskich do Poznania płynie jednoznaczny wniosek, o którym głośno w czasie pobytu w Polsce mówią opiekunowie oraz zawodnicy – takie spotkania są bardzo potrzebne i wartościowe dla najmłodszych. Sport kształtuje charakter, uczy zdrowej rywalizacji w duchu fair play. Połączenie aktywności fizycznej z zabawą i wspólną integracją stanowi niezwykle ważny element rozwoju dla tej grupy wiekowej, a przeżycia i wspomnienia zdobyte podczas takich inicjatyw pozostaną z pewnością w pamięci zarówno młodzieży, jak i ich opiekunów na bardzo długo.

Relacja z turnieju: Sylwia Obst – trenerka klubu SKTS rataje 50